Hibrid hőszivattyús
rendszer kivitelezése

Hőszivattyús rendszer méretezése, tervezése

Napjainkban már nem csak a járműiparban, hanem az épületgépészetben is megjelennek a hibrid rendszerek. Megfelelő szakértelemmel, illetve hosszas méretezés után a levegő-víz és a talajszondás hőszivattyús rendszerek tulajdonságai is ötvözhetőek.

A hibrid hőszivattyús rendszer kivitelezéséhez először alaposan fel kell mérni a felhasználói igényeket, illetve azt, hogy mennyi hely áll rendelkezésre, hová lehet rakni a gépeket. Ezután méretezni kell az éves fűtési-hűtési munka talajszondára és levegő-víz hőszivattyúra eső arányát

Hibrid hőszivattyús rendszer kivitelezése

Miért jobb a hibrid hőszivattyús rendszer, mint egy tisztán talajszondás/levegő-víz hőszivattyús rendszer?

  • A hibrid hőszivattyús rendszer ötvözi a két rendszer előnyeit. A levegő-víz hőszivattyú biztosítja a hőmérsékletet egész évben, viszont a talajszondás hőszivattyú miatt a rendszer egész évben üzembiztos. Összhatásossága is kedvezőbb lehet, mint egy tisztán talajszondás rendszeré (kialakítástól függően). A költségoptimalizálás sem utolsó szempont, hiszen a levegő-víz és talajszondás hőszivattyú arányainak jó megválasztásával csökkenthető a bekerülési költség. Számításaink során arra jutottunk, hogy akár a tisztán talajszondás rendszerek hatékonyságát is túl lehet haladni megfelelő üzemeltetéssel, a beruházási költségek csökkentését is szem előtt tartva.
  • Kivitelezése nem sokban válik el a levegő-víz/talajszondás hőszivattyús rendszer kivitelezésétől, viszont a megfelelő működéshez szükség van az automatizálásuk összehangolására. Ebben van segítségünkre cégcsoportunk tagja, a Green Watt Zrt. által kifejlesztett Green Watt Controls időjárás- és viselkedéskövető automatika rendszer, amely a gyűjtött adatok alapján szabályozni tudja, hogy adott körülmények között melyik hőszivattyút üzemelteti. Az adatok gyűjtésével és felügyeletével elérhető, hogy a két rendszer mindig a lehető legjobb hőmérsékleten dolgozzon.

Mennyi idő alatt térül meg egy hibrid hőszivattyús rendszernek a kivitelezése?

A megtérülés függ a rendszer típusától és méretétől is. Az alábbi számításban egy hotel hibrid hőszivattyús rendszerének megtérülését szemléltetjük.

Jól látható, hogy ugyan a hibrid hőszivattyús rendszer bekerülési költsége magasabb a távhőn alapuló fűtési és folyadékhűtőket alkalmazó hűtési megoldásnál, azonban az üzemeltetése kevésbé költséges. Összköltségek tekintetében pedig már a 3. évtől kezdődően kedvezőbb a hőszivattyús kialakítás.

Mivel a hotel wellness részlegéből adódó magasabb fűtési teljesítményhez nem lenne ideális a tisztán geotermikus fűtési megoldás, 16 év elteltével is a hibrid rendszer bizonyul a legköltséghatékonyabb megoldásnak.

Vannak olyan hibrid rendszerek is, ahol a talajszondás hőszivattyús rendszer a levegő-víz hőszivattyúk helyett egy másik hőforrással van kiegészítve. Ilyen például a MOL Campus is, ahol az épület fűtését-hűtését távhő látja el a 310 darab talajszonda mellett.