Hőszivattyús rendszer
méretezése, tervezése

Hőszivattyús rendszer méretezése, tervezése

A hőszivattyús rendszerek tervezése és méretezése összetett feladat, amely széles körű szakmai ismereteket igényel. Egy jól megtervezett rendszer jelentősen hozzájárulhat az energiahatékonysághoz és a fenntartható működéshez, míg egy nem megfelelően méretezett rendszer költséges hibákhoz és csökkenő teljesítményhez vezethet.

Hőszivattyús rendszer méretezése, tervezése

Tervezés

Egy talajszondás hőszivattyús rendszer tervezése részben geológiai, részben pedig épületgépészeti feladat. Cégünk az MSZ EN 17522 szabvány (a német VDI4640 német szabvány magyar megfelelőjének)  előírásai szerint méretezi a talajszonda mezőket. Egy földhőszonda telepítésekor az irányadó paraméter a talaj (földtani közeg) hővezető képessége. A hőszivattyús rendszerekhez kapcsolódó földhőszonda méretezését a talaj hővezető képességének pontos ismerete határozza meg. Ezeket az értékeket vagy egyedileg készített szondateszt eredményből, vagy a folyamatosan bővülő adatbázisunkból nyerjük, mely korábbi teszteredmények alapján készül.

Szondateszt

A szondateszteket egy német fejlesztésű (UBEG) mérőgéppel végzi cégcsoportunk egyik tagja, a GeoRT Kft. Az elkészült szondateszt alapján EED szoftverrel 25 évre modellezzük az adott szondamező működését. Ezen adatok/eredmények birtokában képesek vagyunk az optimális talajszonda rendszer méretét (talajszonda mennyiségét) meghatározni.

Hidraulikai méretezés

A tervezés másik fontos eleme a hidraulikai méretezés. A hidraulikai méretezés alapján kell biztosítanunk a talajszondában a turbulens áramlást, nagy csődimenziókkal a lehető legalacsonyabb ellenállást (alacsony szivattyú munkát), a fagyvédelmet a lehető legkevesebb fagyállóval és a hőszivattyú hőcserélőjében a megfelelő áramlást. Erre a feladatra saját fejlesztésű számítógépes szoftvert alkalmazunk, mely együtt veszi figyelembe az itt leírt szempontokat.

Bejelentés és engedélyeztetés

Magyarországon a talajszonda rendszerek létesítését 150 métert nem meghaladó szondák esetén be kell jelenteni a Bányakapitányságnál (Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága). Amennyiben a szondák mélysége meghaladja a 150 métert, a rendszer létesítéséhez engedélyt kell kérni az SZTFH-től. Az eljárás során ez a hatóság értesíti a további érintett szakhatóságokat is. A bejelentési és engedélyezési folyamatok rendszeressége miatt állandó munkakapcsolatban állunk a Bányakapitánysággal, és a folyamatos egyeztetések révén gyors és hatékony ügyintézést tudunk biztosítani üzleti partnereink számára.